Blues Under-17 squad selected

Blues Under-17 squad selected

The Blues have selected 54 young rugby players for the 2016 Blues Under 17 Development Squad.

The young players from the Blues region have been selected based on their character qualities, rugby specific abilities and physical attributes. They will attend a one-day development camp in December followed up with a second one-day development camp in January, during which the players will be introduced to the Blues player development programme.

Blues High Performance Manager Tony Hanks described the camps as an important opportunity to enhance aspiration and player development within the Blues region and to connect with the parents of these talented young men.

“To be selected for the Blues Under 17 squad is a significant selection for aspiring rugby players in our region and it’s always competitive,” said Hanks. “Each of these young guys will receive development support and information from the Blues staff and players.”

The development days will cover personal leadership, pastoral care, mental skills, nutrition, physical preparation, technical and tactical, position specific and an introduction to individual performance plans. Parents of the players will also attend a full day of sessions on day one.

“The parents play a massive part in the development and growth of our young men, so we want to provide support, information and tips to assist them at the beginning,” said Hanks.

Recent graduates from the Under-17 programme include 2016 Blues squad members Sam Nock (2013) and Rieko Ioane (2014).

First Name, Surname, School, Provincial Union

Brady Rush, Kerikeri High School, Northland

John Cooper, Okaihau College, Northland

Thomas Shepherd, Whangaroa College, Northland

Thomas Anderson, Dargaville High School, Northland

Jaydon Connolly, Rodney College, Northland

Judah Andrews, Whangarei Boys High, Northland

Scott Gregory, Whangarei Boys High, Northland

Dion Hinge, Whangarei Boys High, Northland

Miracle Naititi, Massey High School, North Harbour

Connor Leather, Rosmini College, North Harbour

Tamarau McGahan, Rosmini College, North Harbour

David Meki, Rosmini College, North Harbour

Reegan Pukepuke, Rangitoto College, North Harbour

Finlay Brewis, Westlake Boys, North Harbour

Harry Collard, Westlake Boys, North Harbour

Jack, Heighton, Westlake Boys, North Harbour

Lotu Inisi, Westlake Boys, North Harbour

Caleb Havili, Edgewater, Auckland

Vaiese Su’a, Edgewater, Auckland

Tyberg Mauafua, Ormiston, Auckland

Lemeki Namoa, Sacred Heart, Auckland

Fatongia Paea, Sacred Heart , Auckland

Sione Funaki, Sacred Heart, Auckland

Albert Ngata, Aorere College, Auckland

Lafaele Ikenasio, De La Salle , Auckland

Ronnie Matapula, De La Salle, Auckland

Obey Samate, De La Salle, Auckland

Millenium Saneviri, Kings College, Auckland

Spencer Fruean, Otahuhu College, Auckland

Otunuku Pauta, Otahuhu College, Auckland

Thornton Edmonds, Papatoetoe High School, Auckland

JP Papani, St Kentigern College, Auckland

Rivez Reihana, St Kentigern College, Auckland

Dakohta Taimani, St Kentigern College, Auckland

Heremoni Nepo, Kelston, Auckland

Fa’alae Peni, Kelston, Auckland

Tuna Tautalafua, Kelston, Auckland

Maxwell Toailoa, Kelston, Auckland

Ezra Vai, Kelston, Auckland

Jack Casey-Pickering, Mt Albert Grammar, Auckland

Robb Cobb, Mt Albert Grammar, Auckland

Noah Foster, Mt Albert Grammar, Auckland

Harley Maynard, Mt Albert Grammar, Auckland

Patrick Pati, Mt Albert Grammar, Auckland

Roderick Puafisi, Mt Albert Grammar, Auckland

Oliver Shepherd, Mt Albert Grammar, Auckland

Maui Rawiri, Waitakere College, Auckland

Isileli Manu, Dilworth School, Auckland

Kalima Tafea, Dilworth School, Auckland

Emanuel Tuiamavave-Gerrard, Marcellin College, Auckland

Callum Bean, Auckland Grammar, Auckland

Sam Johnson, Auckland Grammar, Auckland

Tovo Faleafa, Auckland Grammar, Auckland

Hector Law, Auckland Grammar, Auckland