Blues U18 teams to play Chiefs U18

Blues U18 teams to play Chiefs U18

The Blues have named two Under 18 teams to play the Chiefs at Onewa Domain on Sunday, marking the conclusion of the Under 18 camp that has been running this past week.

All the players that are fit and available from camp will be playing in one of two teams, named after the mountains that sit ether side of the Blues High Performance facility, Maungakiekie and Maungawhau. Robert Rush, from the Under 17 squad, has also been selected.

21 schools from the region are represented and the teams will be coached by Mitre 10 Cup coaches Steve Jackson, Dale Macleod, Richie Harris, Bevan Cadwallader and Sean Polwart. 

Blues High Performance Manger Tony Hanks said the two games would be a “great way to celebrate the hard work from camp.”

“The camp has been very challenging, with five long days of testing, rugby specific training and classroom sessions,” said Hanks. “There was a real buzz when the young men reassembled at Suburbs RFC for training on Saturday and they are all looking forward to  putting on the Blues jersey.”

Details 

12.30pm

Blues U18 Maungakiekie (White) v Chiefs Under 18(Red)

2.00pm

Blues U18 Maungawhau (Blue) v Chiefs Under 18 (white)

The teams are:

MAUNGAKIEKIE

1

Kaynan Siteine-Tua

Auckland Grammar School

2

Sam Toloke

St Kentigern College

3

Grecia McNamara-Taele 

Massey High School

4

Paora Allen

Te Kura Hourua o Whangarei

5

Thomas Barlow

Mt Albert Grammar School

6

Christian Lio-Willie (co captain)

Massey High School

7

Jack McHugh

Sacred Heart College

8

Lotu Inisi

Westlake Boys High School

9

Jack Heighton

Westlake Boys High School

10

Ciarahn Matoe (co captain)

Kings College

11

Lemeki Namoa

Sacred Heart College

12

Scott Gregory

Whangarei Boys High School

13

Paula Folau 

Macleans College

14

Zak Martin

Rangitoto College

15

John Cooper

Okaihau College

16

Luteru Tolai

St Peters College

17

Leon Thambiran

Westlake Boys High School

18

Sione Livai

Kelston Boys High School

19

Matiu Spooner

Rangitoto College

20

Caleb Fa’alili 

De La Salle College

21

Godinet Tinei

Liston College

22

Brady Rush 

Kerikeri High School

23

Roni Wright

Tamaki College

24

Robert Rush

Kerikeri High School

25

Anzelo Tuitavuki

Liston College

26

Simon-Peter Toleafoa

De La Salle College

27

Spencer Fruean

Otahuhu College

28

Pjay Huch

De La Salle College

29

Joe Casey

Sacred Heart College

MAUNGAWHAU

1

Rob Cobb

Mt Albert Grammar School

2

Penisoni Fineanganofo

Aorere College

3

Tevita Mafileo

St Kentigern College

4

Cameron Suafoa

St Peters College

5

Waimana Reidlinger – Kapa ©

Mt Albert Grammar School

6

Hoskins Sotutu

Sacred Heart College

7

Sione Havili

Auckland Grammar School

8

Ajay Mua

Kings College

9

Rilloy Suesue

St Peters College

10

Harry Plummer

St Peters College

11

Caleb Clarke 

Mt Albert Grammar School

12

Tanielu Tele’a

St Kentigern College

13

Lalomilo Lalomilo

De La Salle College

14

AJ Lam 

St Peters College

15

Niven Longopoa

Mt Albert Grammar School

16

Kafu Misiuata

De La Salle College

17

Finlay Brewis

Westlake Boys High School

18

Michael Palmer

Mt Albert Grammar School

19

Junior Ratuva

Kings College

20

Aleks Dabek

St Peters College

21

Salyn Tonu’u

Mt Albert Grammar School

22

George Witana

Sacred Heart College

23

Fine Inisi 

Westlake Boys High School

24

Paul Roache

Mt Albert Grammar School

25

Sebastian Visinia

Kelston Boys High School

26

Christian Lio-Willie

Massey High School

27

TBC

 

28

Nathan Va’atausili 

Massey High School